Apple Tv; Küçük Bir Kutuda Gelen Büyük Eğlence


Hayatımıza küçük bir kutu ile dâhil olan Apple TV nedir, nasıl kullanılır, neler yapılır başlıklar halinde bir göz atalım.

apple-tv-nasil-kullanirlir

APPLE TV Nedir?

Öncelikle Apple TV; bir yayın kanalı, yayın kayıt cihazı, video oynatıcısı ya da bir televizyon değildir. Avuç içine sığan küçücük bir kutu şeklinde, herhangi bir yayın kaynak girişi olmayan, İşletim sistemi “TvOS” olan ve piyasada da benzerine çok sık rastlayamayacağınız bir multimedya ürünüdür. iPhone kullanıcılarına çok tanıdık gelecek ve diğer kullanıcıların da çok kolay bir şekilde adapte olabileceği pratik bir ara yüzü vardır. Kumandasının da kullanımı aynı şekilde oldukça basit ve rahattır. İçerden ya da Dışardan nasıl Apple TV ‘ye içerik aktarıp TV’de oynatabileceğimize bir geçmeden önce Apple TV’nin nasıl kurulduğunu öğrenmek daha doğru olacaktır.

 

APPLE TV Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum için Apple TV cihazı öncelikle bir internet ağına bağlanmalıdır. Apple TV’nin internete bağlantısı kablolu ya da kablosuz şekilde yapılabilir.

-Kablolu internet bağlantısında Apple TV ile Modem arasına bir adet network kablosu takılır.

( Network ağ kablosu satın aldığınız Apple TV kutusu içerisinde bulunmaz, evinizde bulunan ya da alacağınız bir network kablosu işinize yarayacaktır)

Eğer internet bağlantınız kablosuz ise böyle bir ara kabloya ihtiyacınız olmayacaktır.

-Televizyon ekranı ve Apple TV HDMI kablo ile birbirlerine bağlanır. HDMI kablo aldığınız Apple TV setinin kutusu ile birlikte gelir.

-Cihazın Store ayarlamaları yapılır ve ardından ülke mutlaka Türkiye olarak seçilir

 apple-tv

APPLE TV İle Gelen Hazır Programlar Nelerdir?

Apple TV’nin Itunes Store Youtube, CNN, BBC, Facebook, Twitter, Flıckr, Netflix, Vımeo, Bloomberg TV, Quello Concerts, Redbull TV, Wsj Live, Mlb TV Premium gibi çok sayıda uygulamalar içinde kurulu durumdadır. Bu Programlar sayesinde  ücretli yada ücretsiz film müzik, fragman, video vs. televizyon ekranına yüksek kaliteli görüntü şeklinde aktarılabilir. Bu özelliğinin dışında dışarıdaki veriler de televizyona aktarılarak keyifli izlenimler sağlayabilir.

apple-tv-uygulamaları

APPLE TV ye Dışardan İçerik Nasıl Gönderilir?

-Wireless özellikli diğer cihazlardan Mirroring ya da Air play özellikleri kullanılarak medyalar, Apple TV’ye oradan da Televizyona aktarılabilir

-Streaming Özelliği sayesinde; Mac OS, iOS gibi Apple cihazlarınızda bulunan video, film, resim müzik, fotoğraf, gibi birçok içeriği Apple TV’de görüntülenebilir. Bunun için herhangi bir ayara ihtiyacınız olmaz. Herhangi bir yükleme işlemi de yapmak zorunda değilsiniz.  Bu bilgileri online olarak Apple TV ye aktarabilirsiniz.

-Mac OS işletim sisteminde çalışan bir bilgisayar ile kablosuz olarak TV’ye bağlanılabilir.

-Apple TV ‘de ITUNES hesabı ile aynı ağda bulunan PC’nizde ki Itunes içeriklerini oynatabilirsiniz.

apple-tv-ipad

AIR PLAY Özelliği Nasıl Kullanılır?

Farklı cihazlarda kullanımı farklıdır.

IOS Kurulumlu Cihazlar; iPhone, ipad gibi Air Play özelliğinin sahip oldukları işletim sisteminin içinde bulunan cihazlardır. Bu tip cihazlarda herhangi bir multimedya dosyası açıldığında ana ekranlarında Air Play otomatik olarak belirir.

OSX Kurulumlu Cihazlar; , Macbook Air, Pro ya da Mac gibi cihazlarda aynı ağ üzerine Apple TV bağlandığında bu cihazlarda da air Play ikonu otomatik olarak belirir bu sayede yansıtma yani Mirroring kolaylıkla yapılabilir.

Android Kurulumlu Cihazlar;  Google play’ den yüklenen Toaster Cast benzeri uygulamalar ile bazı Android cihazınızdan apple TV’ye içerik  gönderilebilir.

Windows Kurulumlu Cihazlar; bilgisayarlara kurulan Airparrot, Airserver gibi programlar sayesinde bilgisayarınızdan aynı wireless internet ağı üzerinde olan Apple TV ye Mirroring   AirPlay Mirroring yapılabilir.

 

APPLE TV aracılığıyla Oyun Oynayabilir Miyim?

Evet!  4. nesil Apple TV Bluetooth kumanda sayesinde dokunmatik panel gibi kullanılabiliyor. Yani kontrolcüleri de destekliyor. Kullanıcılar telefonlarında oynadıkları oyunları kaliteli bir görünümde çok daha büyük bir ekranda keyifle oynayabilecekler.

Sizin için sectiğim birbirinden güzel Apple TV oyun listesi;  En İyi Apple TV Oyunları

apple-tv-oyun

ÇİFT EKRAN ÖZELLİĞİ Ne İşe Yarar?

Daha çok oyunlarda ya da iMovie gibi uygulamalarda kullanılabilen bir özelliktir.

Oyun oynamayı çok daha eğlenceli bir hale getiren bu özellik oyun tutkunlarının çok hoşuna gidecek. Apple TV televizyonunuza bağlı durumda iken iOS cihazınız ile herhangi bir oyun açtığınızda cihazınızın oyun konsoluna dönüşüyor. Cihazınız üzerine otomatik olarak gelen tuşlar sayesinde oyununuzu keyifle oynayabilirsiniz.

 

APPLE TV İle Başka Ne Yapabilirim?

-Apple TV ile Film Kiralanabilir.

-Apple TV ile Film Satın Alınabilir.

-Radyo Dinlenilebilir

-Apple TV kumandasının Remote uygulaması ile parmak hareketlerimiz ile televizyon kumanda edilebilir.

-Appstore’dan ücretsiz indirilecek uzaktan kumanda programı ile iOS cihazları bir kumandaya çevrilebilir. Cihazınızın klavyesini kullanarak ekranda dilediğiniz yazıyı kolayca yazabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın