Apple’dan Gelen Güvenlik Açıklaması


apple-güvenlik
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu kısa adıyla FBI Apple’dan Terör eylemi gerçekleştiren zanlılara ait telefonlara erişebilmek için iPhone’nun arka planında çalışacak bir kimlik belirleme uygulamasına izin vermelerini istedi. Apple’ın CEO’su Tim Cook bu şekilde bir arka plan uygulamasının bir kez yapılmasının aynı tekniğin her yerde kullanılabilir gerekçesiyle bu talebe “Hayır” demesi ile başlayan tartışmalar devam ediyor.

Apple kullanıcıların mahremiyeti ihlaline “Hayır” dedi

2 Aralık 2015’te Amerika’nın Kaliforniya eyaleti San Bernardino bölgesinde meydana gelen ve 14 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan terör saldırı araştırmaları sonucunda FBI teröristlerden Syed Rizwan Farook’ye ait bir  iPhone 5c telefon cihazı bulmuştu fakat telefonun şifreli olması nedeni ile herhangi bir bilgi edinememişlerdi. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunması amaçlı telefonlarda bulunan PIN kodunun 10 kez üst üste yanlış girilmesi durumunda telefon fabrika ayarlarına dönüyor ve sahip olduğu tüm verileri belleğinden siliyor. FBI Apple’dan PIN kodu kıracak bir yazılım güncellemesi yapmalarını talep etmişti. iCloud yedeklerine ulaşamamaları nedeni ile Apple’dan kullanıcıların kişisel verilerini paylaşmasını isteyen FBI, bu verilere erişim sağlayabilmek için Apple’a bir mahkeme kararı da göndermişti. Mahkeme Apple’ın konu hakkında yardımcı olması gerektiği kararını vermesine rağmen Apple kullanıcıların gizliliklerinin ihlal edilemez bir konu olduğunu ifade etti.

Teknoloji Devleri Apple’a destek veriyor!

Dijital ortamda rekabet halinde olan olduğu Silikon Vadisi ve teknoloji en büyük şirketlerinden Google, Twitter ve Facebook’dan da Apple’a destek geldi. ABD’de büyük tartışma haline gelen bu konu için New York Times başyazısında ‘ FBI’a yardım etmemekte Apple niçin haklı?’ yazısına yer verdi.

New York Times ,”Eğer ABD telefonlara bu şekilde bir yazılım geliştirmesi uygularsa bir süre sonra birçok istihbarat servisi bunu bir fırsat olarak değerlendirir ve bu güvenlik zafiyeti ulusal sırların ortaya çıkmasına kadar varır.” İfadelerine yer verdi. Fakat Senatör Tim Cotton ve ABD Başkan adaylarından Donald Trump aynı görüşte değil. Her ikisi de Apple’ın FBI’a yardım etmesi gerektiği görüşünü savundular. Trump, ” Kafamızı kullanıp ulusal güvenliğimizi düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Cotton ise “Apple yakında IŞİD’ın en çok kullandığı marka haline gelecek” sözleriyle tepkisini ortaya koydu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın