Apple Ürünlerindeki “i” harfinin anlamı


Teknoloji devlerinden Apple,1998 senesinde ilk olarak  iMac’i piyasalara sundu ve o yıldan bu zamanımıza kadar geçen sürede iPhone, iPad  ve  iPod gibi fenomen olmuş birçok cihaz daha üretti. Çok özel ve sade tasarımları ile kendinden çok söz ettiren Apple cihazlarına verdikleri isimler ile de akıllarda kalmayı başarıyor. Apple’ın ürünlerinin hemen hemen hepsinde bulunan  “i” harfinin ne anlama geldiği herkesin merak konusu. iPhone, iPad, iPod, iMac ve daha birçok modelde bulunan bu “i” nerden çıktı?  Birçok kişi İngilizce de ben olan “I”  yani “Ben” kelimesi olarak algılıyor.

 

Fakat aslında  “i” harfinin ne demek olduğunu Steve Jobs 1998 yılında ilk olarak iMac’i tanıtırken açıklamıştı. Jobs,  iMac ’den asıl amacının kullanıcılarını hızlı bir şekilde internete ulaştırmak olduğunu ve bu konuda piyasada bulunan tüm cihazlardan çok daha fazla iyileştirme yaptıklarını ifade etmişti. Böylelikle iMac ’de bulunan “i” harfinin interneti simgelediğini açıklamıştı. Fakat Steve Jobs her ne kadar bu yönde bir açıklama yapmış olsa da tanıtımın sonrasında “i” harfinin sadece interneti temsil etmek amaçlı değil buna ek olarak individual,  yani bireysel,   instruct yani bilgilendirme, inform yani eğitme, eğitim ve inspire yani Türkçe anlamı ilham anlamlarını da içerdiği açıklanmıştı.

 

Apple Bu birçok kavramı temsil eden anlamlı “i” harfini yine birçok ürününde kullanmaya devam etse de yeni çıkardığı bazı ürünlerinde artık bu  “i” harfine yer vermiyor. Apple Watch, Apple TV gibi ürünlerinde “i” harfi yok. Apple’ın markası haline gelen iPhone’nun da isim değiştirmesinin artık çok zor olduğu düşünülüyor. Bu sebeple Apple çok büyük ihtimalle “i” harfini yine kullanmaya devam edecek. Aslında insanların çoğu tüm bu anlamları bilse bile yine de “i” harfine İngilizcede ki “I” yani ben kelimesi gözü ile baktığı için kullanıcılarında bir sahiplik duygusu uyandırıyor. İPhone kullanıcıların bağımlı bir şekilde telefonlarını sevmesi ve başka bir telefon tercih etmek istememelerinin altında Apple’ın sunduğu kaliteli ve eşsiz tasarımlı telefonlarının yanı sıra bu duygunun da etkili olduğu düşünülüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın