iPhone 3D Touch Özelliği Nasıl Kullanılır


Bilindiği üzere iPhone ekranında kıstırma, dokunma ve kaydırma gibi Multi-Touch hareketlerinin pek çoğunu gerçekleştirebiliyoruz. Bunların yanı sıra iPhone bünyesinde bir takım değişiklikler yapmak isteyerek 3D Touch özelliğini getirmişti. Peki bu özellik nasıl kullanılır, iPhone 6S‘ de 3D Touch özelliği nedir? Bunlara değineceğiz.

3D Touch özelliği iPhone 6S ile birlikte sunuldu. iPhone 6S’ de nasıl uygulanıra bakacağız. Kullanıcıların da ön gördüğü üzere, Apple firmasının bu zamana kadar geliştirdiği en güzel ve en başarılı özellik olmuş. Bu sayede iPhone 6S‘ e sahip olanlar hem daha hızlı hem de daha patik kullanış sergileyebilecekler. Kullanımı biraz zordur ama zamanla ve alıştıkça öğreneceksiniz. Neredeyse hiç kimsenin aklına gelmeyecek olan bir özellik olmuş bu.

3D Touch Nedir?

Kısaca telefonunuzu kullanırken ekrana ne kadar bastırdığınızı anlamanız için geliştirilmiş bir özelliktir. Artık teknoloji boyutunu daha ilerilere taşıyarak ekrana ne kadar bastırdığınızı anlayabiliyor. Birçok pratikliği de beraberinde getiren bu özellik, kullanıcıları da mutlu etmiş durumda.

3d-touch-nedir-1

3D Touch Peek & Pop

Ekranınıza basma gücünüz ile alakalı bir sistem diyebiliriz. Ekranınıza hafif bir şekilde bastırdığınız zaman Peek, biraz daha sert bastırdığınız zaman ise Pop özelliği devreye giriyor. Peek ile, link içerik veya resime göz atabiliyorsunuz, Pop ile bahsedilen içeriklerin tamamını karşınıza getirebiliyorsunuz.

iphone-3d-ozeliigi

3D Touch Nasıl Kullanılır?

Bazı örneklerle anlatmak mümkün. Gelen bağlantıları Safari’den açmadan kolaylıkla bakalabiliyoruz. Gelen mailleri kolayca görebiliyor ve işlem gerçekleştirebiliyoruz. Fotoğraflara göz gezdirebiliyor aynı zaman da videolara da hızlıca bakabiliyoruz.

Maillerinizi açmadan hızlıca göz atın.

3d-touch-nedir-3

Web adreslerine girmeden hızlıca içeriklerini görebilirsiniz.

3d-touch-nedir-4

Gelen bir konum linkine yada adres üzerine basıp haritadaki yerini görebilirsiniz.

3d-touch-nedir-6

Yeni fotoğraf çekerken eski fotoğraflarınızı da görebilirsiniz.

3d-touch-nedir-5

Uygulamalarda 3D Touch özelliği

Uygulamalar üzerine basarak 3D Touch ile gelen kısa yolları görebilirsiniz. Ayrıca notlar uygulamasında kalem gibi sert basarsanız koyu hafif basarsanız açık tonlarda çizimler yapabilirsiniz.
3d-touch-nedir-6

Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus 3D Touch tanıtım videosu

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın