Jailbreak Nedir Ne Değildir?


iOS işletim sisteminin daha özgün bir yapıya kavuşması için bir kaç işlem yapılması gerekiyordu. Bunlardan biri ise; Jailbreak. Bu yazıda Jailbreak ‘in ne olduğunu anlatacağız.

Kısaca Jailbreak nedir?

iOS cihazlarına Apple tarafında konulan kısıtlamaları kaldırmaktır. Örneğin iPhone’unuza tema yükleyebilir, ücretili uygulamaları oyunları para ödemede kurabilirsiniz. Jailbreak ile iPhone kendinize göre özgünleştirebilirsiniz.

jailbreak-nedir-nasil-kullanilir1
Apple iOS’un olabildiğince güvenli ve dış saldırılara kapalı bir sistem olmasını istiyor. Amaç ise herkesin rahat ve sorunsuz kullanmasını sağlamak olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden hiç bir bilginin sızması adına Apple işletim sistemini neredeyse hapis tutuyor diyebiliriz. İşte tam da bu nokta da iOS‘u özgünleştirmek ve daha fazla erişim sağlamak adına Jailbreak adı altında bir işlem geliştirilmiş. Jailbreak işlemi gerçekleştirilmemiş bir Apple cihazına App Store‘da yer almayan bir uygulama yükleyemezsiniz. Çünkü Apple’ ın onay vermediği bir uygulama cihazınıza yüklenemez. Başka bir deyiş ile Jailbreak yapılmamış bir cihazın, sistem dosyalarına ulaşma imkanınız yoktur. Toparlamak gerekirse Jailbreak, işletim sistemine root erişimi sağlamak adına kullanımı süren bir yöntemdir.

Jailbreak hakkında farklı konuşmalar duyulmaktadır. Bu bakımdan değinmemiz gereken bir nokta Jailbreak’ın ne olmadığı hakkındadır. Jailbreak korsan bir yazılım değildir. Hatta birçok korsan yazılıma karşı olan kişilerce geliştirilmiştir. Şuan için Jailbreak yayınlayan 3 gurup vardır. Bunlar PanGu, TaiG ve evasi0n.

Jailbreak size birçok imkanı sunan bir sistemdir. iOS üzerinde farklı değişikliklere kapı açabilir. Bunlardan ikisi ise: operatör adını değiştirmekten cihazınızın Bluetooth’unu aktif olarak kullanmaya kadar farklı yenilikleri size sunacaktır. Jailbreak zorunlu bir sistem değildir, yükleyip yüklememek yalnızca size kalmış bir durumdur.

Jailbreak uyguladığınız cihaz garanti kapsamından çıkar ama sıfırlayıp garantiye gönderirseniz bir sorun yaşamazsınız.

Güncel iOS 9 Jailbreak Sürümleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Jailbreak Nedir Ne Değildir? (1 Yorum)