iPhone ‘a Virüs Bulaşır !


Apple için iOS işletim sisteminin çok güvenli olduğunu düşünürdük. Ta ki o ana kadar. Apple Store ‘dan yüklenilen bir kaç uygulama telefona virüs bulaşmasına neden oldu.

Aslında sadece kolay ve basit bir duvar kağıdı uygulaması duruyor baktığınız zaman ama hiç öyle göründüğü gibi olmadığını anlıyorsunuz, indirdikten sonra. Arka planda gayet masumane şekilde çalıştığını sanıyorsunuz. Öncelikle bu uygulamayı yükledi iseniz, bir daha ücretli bir uygulama yükleyemeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bu indirdiğiniz duvar kağıdı uygulaması, sizinle indireceğiniz oyun arasında bir nevi köprü kuruyor diyebiliriz. Çünkü tam ücretli bir oyun indirecekken, bu zararlı uygulama devreye giriyor.

Satın almak istediğiniz ve hatta tam olarak satın alma noktasına geldiğiniz ürünü, ödeme kısmına geçtiğiniz zaman kredi kartı bilgilerini de girdiğiniz zaman aslında bu bilgiler sisteme değil, hackera gidiyor. Tabi o zaman bunu anlamanız mümkün olmuyor. Siz normal şekilde işleminize devam ediyorsunuz ama iş işten geçmiş oluyor.

Şu anlık bizler için bir sıkıntı gözükmediği için tehlike yok demek mümkün. Çünkü bu durum sadece Çin için geçerli şu anda. Ama bu demek değildir ki zamanla bizi de bulacak. Sadece tedbir alınması gerektiğini düşünüyoruz. Apple ise hala resmi bir açıklama yapmadı.

Bu işlemin ilk defa yapıldığını söyleyebiliriz. Apple iOS işletim sistemine ilk defa bir hacker girip insanların kişisel bilgilerini kolaylıkla ele geçirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın