Apple CarPlay Nedir? Ne İşe Yarıyor?


Dünya teknoloji devleri arasında yer alan Apple sınır tanımıyor. Teknoloji açısından olabilmesi gereken her türlü donanımlar içerisinde kendisini geliştirerek, tüketicinin daima hayran kalması yönünde ki çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Üretmiş olduğu Apple CarPlay‘ın tam olarak ne işe yaradığı Apple severler tarafından oldukça merak ediliyor. İlgili merakların yanıt bulabilmesi açısından kapsamlı bir derleme sağlayarak kişilerin ne işe yaradığı ile ilgili bilgi sahibi olması açısından tüm çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

apple-carplay-nedir

Öncelikle Apple CarPlay Nedir?

Muhteşem alt yapıya sahip tamamen bağımsız olarak İOS tabanlı cihazlarınız yani herhangi bir İphone, İpad, İpod Touch gibi cihazlarınızla giriş yaparak istemiş olduğunuz her türlü formatı çalıştırabileceğiniz ve tamamen araç üzerinde kullanabileceğiniz bir sistemden ibarettir. Kısaca evinizde, iş yerinizde tatmış olduğunuz Apple sevgisini araçlarınıza taşıyacak olmanız demektir. Sistem tamamen kablosuz olarak çalışmakta olup, tüm modelli araçlar içinde montajı uygun konumdadır. Apple severlerin araç içerisinde kurabileceği CarPlay teknolojisi doğrultusunda Apple’dan uzak kalması artık çokta mümkün olmayacak.

apple-carplay-nedir

Apple CarPlay’ın Çalışma Sistemi Nasıl?

Apple ürünü olan herhangi bir cihazınızın olması ilgili Apple CarPlay’ın harekete geçmesi açısından yeterli bir sonuçtur. Bağlanmak istediğiniz cihazın açık olması ilk etapta yeterli olacaktır. Apple CarPlay’ın ekranına yansıyacak olan simge doğrultusunda ilgili ürüne bağlanabilmeniz ve bu doğrultuda telefondan yapmanız gereken işlemlerin tamamını Apple CarPlay üzerinden sağlayabilmeniz mümkündür. Araç kullanıcılarının en müzdarip olduğu konulardan birisi direksiyon başında İphone cihazlarını oldukça zor kullanmaktı. Artık ilgili durum bu özellik doğrultusunda olmayacak.

Apple CarPlay İle Ne Kadar Sınırsızım?

Apple CarPlay konusunda herhangi bir sınır yoktur. Herhangi bir müziği Apple CarPlay ile açabilmeniz mümkündür. Önemli dosyalarınızı istenen formatta bu uygulama ile açabilmeniz mümkündür. Hatta ve hatta İphone cep telefonlarınıza gelen tüm mesajları bu alandan takip edebilmeniz, mesajlara cevap verebilmeniz ihtiyacınıza bağlı olarak da telefon görüşmesi yapabilmeniz tamamen mümkündür.

Otomatik Olarak Apple CarPlay’i Kontrolde Tutma

Araç başındasınız ve ilgili Apple CarPlay’e bağlanmak için zahmetsiz bir yöntem mi arıyorsunuz? Çok kolay! Kullanmış olduğunuz cihazınızın Siri özelliğinin açık olması yeterlidir. Siri bildiğiniz üzere istemiş olduğunuz herhangi bir kelimeyi sözlü olarak Siri’ye iletmeniz ve Siri’nin ise sizlerden almış olduğu sözlü bilgiye göre görevi yerine getirmekle meşgul. Bu nedenle Siri özelliği ile herhangi bir işlem yapmadan doğrudan sesli komut özelliği ile saniyeler içerisinde bağlanabilmeniz mümkündür.

Apple CarPlay Kullanabilmek İçin Hangi İphone Olmalı?

Apple CarPlay uygulamasını kullanabilmeniz için muhakkak kullanmış olduğunuz İphone’nin modeli önemli. Bağlantı kablosu tamamen İphone 5 ve sonra ki ürünler için sağlandığından dolayı bu uygulamayı kullanabilmek için muhakkak en az İphone 5 kullanıcısı olmanız gerekmektedir.

Apple CarPlay Her Arabaya Uygunmu?

Apple CarPlay geleceğin yıldızı olduğundan ötürü lüks otomobiller grupları içerisinde Mercedes, Bmw, Volvo gibi markaların içerisinde sürekli yer alıyor. Nu nedenle bu markalar dışında sıfır olması şart değildir ki normal herhangi bir araca monte ettirmeniz tamamen mümkündür. Apple CarPlay sadece Apple bayilerinde takılabilmektedir. Fiyat tamamen sürekli değişkenlik gösterse de ortalama 1000 $ ila 1.500$ arasında değişkenlik göstermektedir.

2016 senesi sezonu içerisinde lüks otomobiller içerisinde sürekli bu uygulamanın kullanılacak olması doğrudan Apple’nin servetini de fazlasıyla arttıracak.

Apple CarPlay destekleyen araçlar

Apple CarPlay destekleyen araçlar

 

CarPlay Kullanımı;

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın