Baseband Nedir ? Faydaları Nelerdir ?


Akıllı cihazların hayatımızın vazgeçilmezi olamaya başlamasıyla  akabinde birçok yeni konsept girmeye başladı. Bu konseptlerden biride Basebend olmaktadır. Bu yazımda da Baseband nedir ne işe yarar hakkında bilgi vermeye çalışacağım., Akıllı cihazlar hayatımıza girdiğinden beri bir çok işimizi zaman kaybetmeden yapmanın rahatlığını yaşarken teknoloji terimlerini ve ne işe yaradığını da çok iyi analiz etmek zorunda kalmamız da cabası.

Eğer alışılagelen bir İPhone kullanıcısı iseniz Baseband kullanmaya ihtiyaç duymuşsunuzdur. Olur da bir dönem Jailbreak işlemi yapmak isterseniz işte o zaman size lazım olacaktır. Elimizden bir türlü bırakamadığımız akıllı cihazların GSM operatörü ile iletişim kumasına yarayan bir sistemdir Baseband. şayet cihaz tek bir operatör tarafından yardımcı olarak destekleniyorsa işte o zaman kullandığı cihaza sadece kullandığı operatörün Baseband sürümü vardır. Bunun zıttı olursa cihaz ile GSM operatörü arasında iletişim kurmak mümkün değildir. Eğer kişinin cihazı tüm operatörleri destekliyorsa Baseband ile ilgili problem yaşamak mümkün değildir. Ayrıca baseband mobil iletişim yaramakta yararlıdır diğer şebekelerle. Baseband’a  FİRMWARE  de denilebilmekte. Kısaca Apple tarafından İphone cihazınıza yazılmış olan sürümdür. İşte kullandığımız cihazlara gelen güncellemelerle Firnware’nin sürümü de değişmekte. bu sistemdeki Baseband bazen yükseltmek bazen de düşürmek gerekmektedir. Çünkü yapacağınız işlemler için  sadece bir sürüm olması gerekmekte verim almalısınız. Eğer bir kaç taneyi denemeye kalkarsanız sonuç hüsran olur.

Örneğin Jailberg yapacağımız zaman elimizdeki cihazın basebandını yükselttiğimiz farz edelim. Baktık ki ; jeilerg bizim işimizi yapmada istediğimiz bize vermedi. Bu esnada eski kullanmış olduğumuz baseband ‘ a düşürmemiz gerekecektir. Neden mi? Şebekeyle iletişime geçebilmesi için. Gördüğünüz gibi teknoloji doludizgin ilerlemekte hızına yetişebilmek ise mucize. Biz onu değil o bizi yönlendiriyor aslında.

Baseband Nasıl Öğrenilir ?

Ayarlar > Genel > Hakkında > Modem Firmware alanında yazan numara cihazınızın Baseband’idir.

Baseband-nedirBaseband-nedir-neredeBaseband

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın