Apple Mühendisleri Gerekirse İstifa Edecekler


Teknoloji devi Apple uzun zamandır FBI ile arasında süre gelen bir gerginlik devam etmekte. Bu gerginlikte hala sonuca ulaşmış değil. Nedir bu gerginlik koskoca bir şirket ve istihbarat konusunda eline pek su dökülmeyecek FbI ile arasındaki.

Bir terör olayında bu olayın aydınlatılmasında kilit teşkil edilen ve teröristlerden birine ait olan gizli servis üstüne düşen misyonu kullanarak, Apple’dan yardım talep etmesine rağmen Apple’ın bunu reddetmesi aslında bu şirketin üstünde negatif düşüncelerin toplanmasına neden oldu. Durum böyle gelişince FBI durumu mahkemeye taşımasına neden oldu. Bu gerginlik de hala sonuca bağlanmadı ve sonuca da ulaşmadı. Apple FBI ile arasındaki bu dava devam ededursun  bugün  piyasada olan İOS işletim sisteminin gelişmesi için çaba harcayan mühendislerden güne damgasını vuracak açıklama geldi. Eğer bu dava Apple’ın aleuhine sonuçlanırsa ve İOS işletim sistemi için Apple bir araka kapı  uyarlamaya giderse bizler Aplle mühendisleri olarak istifa edeceğiz diye beyanat vermekten de hiç çekinmediler. Apple İOS işletim sisteminde bir ark kapı uygulamasının sinyallerini vere dursun. Apple’nın muhteşem kadrosu Teknoloji dalında ellerine su dökülmeyecek olan Mühendisleri asla b ir araka kapı düşüncesini kabul etmeyeceklerini  gerekirse Apple’ dan istifa edeceklerini söylemeye devam ederken; Apple tarafından hiçbir açıklama yapılmamakta.

Bu da çok manidar. Oysa dünyayı tehdit eden terör örgütüne kökten çözüm bulmaya çalışırken dünya ve gizli servisler bir türlü sonu gelmemekte. Her geçen gün daha da güçlenerek çıkan bu teröristlerin kullandığı İphone 5 C’nin şifrenin kırılması  üzerine yardım isteyen FBI’ya hiç itiraz etmeden yardım etmesini kamuoyu olarak ve Apple kullanıcıları olarak arzu ederdik. Eğer mahkeme FBI ‘yı haklı çıkarır da Apple ‘da arka kapı planını uygulamaya kalkarsa şirketin mühendislerinin istifası sonucu tahtını kaybetmeye hızla ivme kaybetmeye başlar sanırım Apple. Apple ile FBI arasında uzun süredir devam eden gerginliğinde ne zaman ne şekilde sonuçlanacağı merak konusu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın