Apple CareKit Nedir, Ne İşe Yarar?


Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlenen “Let Us Loop You In” etkinliğinde iOS cihazlarına yönelik daha kolay sağlık uygulamaları oluşturmak amacıyla tasarladıkları yeni geliştiricisini tanıttı.

CareKit-nedir-ne-ise-yarar

CareKit adlı açık kaynak platformu bir nevi sağlık seti olarak iş görecek. Nisan ayında satışa sunulması beklenilen uygulama ResearchKit benzeri bir platform ancak daha çok hasta bakımı konusu üzerinde durulacak.

apple-carekit-nedir-ne-ise-yarar

UCSF, Johns Hopkins Tıp Stanford School dâhil olmak üzere büyük çaptaki birçok sağlık kurumlarının da işbirliği ile CareKit, bireylerin tedavilerindeki aşamaları izleyecek ve doktor ya da aile bireyleri ile iletişimde, ne yapılması gerektiği konusunda destek sağlayacak.

Apple’ın bu açık kaynak platformu, hastadaki belirtileri izlemek için veya ilaç kullanımını belirli bir programda kontrol altında tutmak için kullanılabilecek. Kişi gözle görülür yaralarını ya da belirtilerini doktorla paylaşabilir ya da telefonun bir hızölçer ve jiroskop gibi kullanarak hareket aralığının ölçülmesi diğer kullanım alanları olarak belirtiliyor.

Apple COO’su Jeff Williams, CareKit ile hastaların bakımında daha etkili bir sorumluluk alabilmeleri açısından doktorlara ve hasta yakınlarına kolaylık sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Konu ile ilgili Jeff Williams; “ResearchKit’in bugüne kadar tıbbi araştırmaların hızı ve ölçeği üzerinde yarattığı benzersiz etki bizi çok heyecanlandırıyor.” İfadelerini kullandı. Sanıyoruz ki CareKit ile de aynı etkiyi oluşturmayı hedefleyen Apple, sağlık konusunda da yenilikler yaratıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın