MAC’de Güvenlik Açığı Tespit Edildi


Apple’ın önde gelen Mac bilgisayarlarında güvenlik açığı ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen güvenlik açığı hackerların Mac bilgisayarlarınıza sızmasıyla birlikte tehlike altında kaldı. Bu tehlike bütün MAC OS X sürümlerini etkisi altında bıraktı.

Bu açık kullanıcı izni veya şifreye gerek duymadan MAC’e istenmeyen yazılımların yüklenmesine sebep oluyor. Malwarebytes şirketi, güvenlik açığını doğrulamış ve kullanıcıların bilgisayarlarına VSearch ve Genio gibi yazılımların istem dışı yüklenmesine neden olduğunu söylemiştir.

Apple, işletim sistemi çekirdeğine yerleştirdiği, tüm internet giriş – çıkışlarını kontrol eden bir güvenlik sistemi kullanmaktaydı. Ancak bulunan güvenlik açığı bu sistemi devre dışı bırakarak hem kullanıcıları hem de APPLE’ın kendisini zor durumda bıraktı. Öyle ki (CVE-2016-1757) Kod numarasına sahip güvenlik açığı sayesinde hackerlar Mac’in root haklarını yani bilgisayarınızdaki bütün kullanım yetkilerinizi ele geçirebiliyor. Hackerlar Mac’inizin kamerasına bile sızabiliyor, böylelikle de sizi gözetleme imkânına iz dahi bırakmadan erişebiliyorlar.

APPLE web sayfasında konuyla ilgili kullanıcıları uyardı ve hiç vakit kaybetmeden güvenlik açığını kapatma çalışmalarına başladı. Bununla birlikte El Capitan 10.11.4 sürümüyle güvenlik tehlikesini kapatmış bulunmakta. MAC kullanıcısı olup bu tehlikeden kurtulmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta işletim sisteminizi güncel tutarak bu açığı ortadan kaldırmanız.

Öyle görünüyor ki bu olayın ardından APPLE attığı adımlarda artık daha tedbirli davranacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın