Apple Music & Spotify Karşılaştırması


Spotify, ve diğer müzik uygulamaları arasına katılan, Apple Music uygulamasını PC, Mac ve iOS cihaz üzerinden indirebilirsiniz. Kullanıcılara kaliteli müzik deneyimini yaşatmayı amaçlayan uygulamalarda milyonlarca müzik parçası bulunuyor. Sizin için Apple Music ve Spotify Karşılaştırdık.

Her iki uygulamada içerisinde 30 milyonun üzerinde şarkıya sahip. Ancak Spotify’da “Spotify Sessions” adı altında sanatçılar sadece Spotify’a özgü şarkılarını söylemeleriyle Spotify bir adım öne çıkıyor. Spotify’da 100’ün de üzerinde Spotify Sessions albümü yer alıyor. İçerisinde 30 milyondan fazla şarkı bulunan Spotify, kataloğuna günde ortalama 20 şarkı daha ekleme yapıyor. Apple kullanıcıları ise içeriğinde 43 milyondan fazla şarkı bulunan iTunes kataloğundaki şarkıları da Apple Music listelerine ekleyebiliyor.

apple-music spotif-vs-apple-music

Buna karşılık ise Apple Music uygulamasında sanatçıların özel röportajları ve ünlü şarkıcıların yer aldığı Beats1 radyosu mevcut. Uygulamalar içerik bakımından başa baş bir rekabet veriyor.

Peki, bu uygulamalar nasıl kullanılıyor ve hangi özellikleri taşıyor?

  • iPhone’da uygulama, “Müzik” klasörünün içerisinde yer alıyor. Apple Music sisteme dahil olarak geldiği için performans ve ses kalitesi açısından Spotify’ın açık ara önünde görünüyor.
  • Türkiye için Spotify Premium ve Apple Music sürümlerinin aylık fiyatları 9.99 TL ₺ olarak belirlendi. Bu sürümler içlerinde Spotify Family ve Apple Music Family ek seçenekleriyle de sunuluyor. Spotify Family en fazla 5 kişinin bağlanabileceği paketinin fiyatı 14.99 ₺ ile 29.99 ₺ arasında değişiyor. Apple Music Family’nin ise 6 kişiye kadar kullanım sağlayan paketinin fiyatı 14.99 ₺ olarak belirlendi. Bu da aileler için Apple Music Family paketini daha ilgi çekici kılıyor.
  • Apple Music uygulamasında, Haziran 2015 tarihinden itibaren ilk 3 ay boyunca ücretsiz deneme süresi bulunuyor. Spotify Premium’da ise daha önce 30 günlük olan deneme süresi, Apple Music’in ardından kayıp vermemek adına 60 güne çıkarıldı. Ücretsiz deneme sürümü bittiğinde, hesap ayarlarından otomatik yenileme kapatılmamış ise bu sürenin sonunda Premium ve Apple Music üyelikleri her ay otomatik olarak yenileniyor ve ücret alımı başlatılıyor.
  • Ses kalitesi olarak karşılaştırıldıklarında, Spotify Premium sürümünde dinleyiciye 320 kbps ses kalitesi sunuyor. Apple Music’te ise ses kalitesinin 256 kbps olacağı belirtiliyor.
  • Spotify Web, iOS, Android ve Windows Phone uygulamaları da ücretsiz indirilebiliyor. Apple Music ise iOS 8.4 ve devamında geliştirilen işletim sistemlerine sahip olan iPhone, iPad, iPod Touch’ların yanı sıra iTunes, Mac ve PC’lerden de ulaşılabilecek.
  • Apple Music’te, Apple’ın Siri yardımı da olacak. Kullanıcılar Siri’den şarkı isteyebilecek. Apple Music’e Siri’de “Bu şarkıyı çal”, “Bu albümü listeme ekle” gibi yönlendirmelerde bulunabilecek. Spotify’da ise böyle bir özellik bulunmuyor.

Hangisini seçmeniz gerektiği konusuna gelirsek Apple Music’in henüz yeni olduğu ve geliştirilmesi gerektiğini düşündüğüm için Spotify çok daha iyi bir seçim gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın