Apple Harita Uygulamasında Trafik Bilgisi


Apple’ın harita uygulaması olan Apple Haritalar, Kasım ayından itibaren Türkiye için trafik durum bilgisi desteğini ekledi. Uygulamayı ekleme konusunda biraz geç kalan Apple Haritalar; Yandex Haritalar, Google Haritalar gibi uygulamaların ardından iPhone’lar da yerini aldı. Apple’ın Google haritalarını kullanmayı bırakıp iOS kullanıcılarına kendi servis aracını sunması sanıyoruz ki Google’ın birçok harita kullanıcısını kaybetmesine neden olacak.

İlk bakıldığında kullanımı rahat ve alışması kolay görünen Apple Haritalar yalnızca trafik durum bilgilerini öğrenmenizi değil, o an için kapalı olan, yol çalışması bulunan ya da trafik kazası olan yollar hakkında da bilgilendirme yapıyor.

Apple Harita Uygulamasında Trafik Bilgisi

Bilinen bir diğer özellik ise Siri’yle kontrol edilebilen bir navigasyon sisteminin Apple’ın haritalarında yer alacak olması.

Eğer detaylı bilgiye ihtiyaç duymuyorsanız Apple Haritalar uygulamasının sağ alt köşesinde bulunan “i” butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden Trafiği gizle ile detayları kapatabilirsiniz.

Trafik durum bilgisi 2 renk ile gösteriliyor. Kırmızı renk, trafik yoğunluğunun fazla olduğu bölgeleri, sarı renk ise yollarda trafiğin açık olduğunu belirtiyor. Kapalı yollar veya yol çalışmaları da harita üzerinde farklı işaretlerle veriliyor.

Apple, trafik servisini kendi vermiyor. Ülkemizdeki trafik servisi TomTom firmasından sağlanıyor. Hollanda merkezli şirket, özellikle otomobillerde bulunan navigasyon sistemleri konusunda iddialı. TomTom, Apple ile ‘harita ve harita tabanlı bilgiler’e ilişkin lisans anlaşması yaptığı belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın