Apple Watch Nedir? Nasıl Kullanılır?


9 Eylül 2014 tarihinde Apple’ın CEO’su Tim Cook tarafından iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile birlikte tanıtılmış ve 31 Temmuz 2015 tarihinde satışa sunulmuştur. Apple Watch giyilebilir teknolojisi normal saatlerden çok daha fazla sattı haberlerini de beraberinde getirdi.

Apple-watch-nedir-nasıl-kullanılır22

iPhone 5 ve üstü modellerle çalışan Apple Watch iPhone’unuza bluetooth ile bağlanıyor. Yazılım konusunda hızla ilerlediği görülen Apple, Watch OS 1.0’dan sonra gelen 1.0.2 ile yeni diller, daha uzun pil ömrü gibi iyileştirmeler getirmişse de en üst gelişimi Watch OS 2 ile birlikte gerçekleştirmiştir.

Apple Watch ile sunulan özelliklerle arama yapabilir, maillerinizi okuyabilir, mesaj atabilir, haritayı kullanabilir, kalp atış hızınızı kontrol edebilir, borsaya bakabilir, iPhone kamerasından Apple Watch ile fotoğraf çekebilir, adımlarınızı saydırabilir ve check-in bile yapabilirsiniz.

Apple-watch-nedir-nasıl-kullanılır

Digital Crown; Apple Watch’u açma işlevini, ana ekranı ve saati gösterme işlevlerini yerine getiren bir düğme. Digital Crown’ı çevirdiğimizde ekranda zoom özelliği karşımıza çıkıyor. Tuşun diğer bir özelliği uygulamalar arasında gezinebilme, saat ve tarih ayarı yapabilme. Bu düğmeye basılı tuttuğumuzda Siri uygulaması açılmış oluyor.

Yan Düğme; Digital Crown’ın hemen altında yer alan bu düğmeye bir defa basıldığında hızlı arama listesi açılıyor. Basılı tutulduğunda ise kapatma, güç koruma ve kilitleme işlevlerini gerçekleştiriyor.

Apple-watch-nedir-nasıl-kullanılır-appleipuclari

Apple Watch piyasaya düşük modeli Sports, orta sınıf modeli Steel ve lüks modeli Gold Edition olmak üzere 3 farklı ürünle çıktı. Apple Watch 42 mm paslanmaz çelik kasa ve bileziğe, Apple Watch Sport 42 mm gümüş rengi alüminyum kasa ve spor kordona, Apple Watch Edition ise yine paslanmaz çelik kasa ve 18-karat altın kordona sahiptir. Kordonların birçok çeşidi bulunmaktadır. Değiştirilebilir kordonlara sahiptir ve normal saatlere göre Apple Watch’un kordonunu değiştirmek biraz daha kolay. Kolunuza temas ettiği kısımda altta ve üstte olmak üzere 2 adet oval gelen tuşlar var. Bunlara tırnağınızla bastırıp kordonu sağa veya sola çekerek çıkartabilirsiniz. Takmak içinse sadece belirtilen yerlere konumlamak yeterli oluyor.

Apple Watch ekranında safir cam kullanılmış ve yüksek hassasiyet içeren bir yapıya sahiptir. Force Touch sistemi de bu donanımın kullanabileceği bir sistem olarak saate yerleştirilmiş. Cihazda bulunan Taptic Engine denen sistem ise saate gelecek her hangi bir uyarıda bileğinizi titreyerek uyarabiliyor. Dokunma ya da darbe hissi bulunan Apple Watch son derece akıllı bir saat olarak görülüyor.

Apple Watch şarjı 2 saat 15 dakika kadar bir sürede doluyor. Şirketin Macbook serisi diz üstü bilgisayarlarında kullandığı Mag Safe benzeri mıknatıslı bir şarj aletini Apple Watch üzerinde kullanacak.

Apple Watch fiyatları ürünün kasa boyutu, modeli, malzemesi ve kordonuna göre 1.099 ₺’den başlayıp 40.000 ₺’ye kadar yükseliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Apple Watch Nedir? Nasıl Kullanılır? (1 Yorum)