Mac Kes Yapıştır İşlemleri


Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek her insanın kolaylıkla başarabileceği bir durum değildir. Zordur insanın bütün düzenini tamamen değiştirmesi. Zaman ve sabır gerektirir bu tür başlangıçlar. Dünya her geçen gün değişimin ve gelişimin hızla ilerlediği bir çağa sahip. Bizde bu çağa ayak uydurmak için kendimizi geliştirmek ve yeniliklere alışmak zorundayız. Yenilikleri hayatımıza katmak bizi korkutmamalı. Bütün yenilikleri kabul edebilen birey kazanan bireydir!

Kahveyi şekerli içen bir insanın birden bire şekersiz kahveyi severek içmesi beklenebilir mi? Beklenemez. Alışması için zamana ihtiyacı vardır.  Zaman ile önce beynini alıştırması ve yeni doğrularının olduğunu aklına kabul ettirmesi gerekir. Daha sonrasında da fiziksel olarak alışması gerekmektedir. Windows kullanan bir bireyde bu örnekteki gibidir. Windows yıllarca kazandırdığı bütün alışkanlıkları aklında bitirip yeni bir sisteme geçiş yapmıştır.  Düşünsenize yıllardır alışık olduğunuz bir işletim sisteminden, yepyeni bir işletim sistemine geçiyorsunuz Windows’tan Mac işletim sistemine geçiş yapmak oldukça radikal bir karardır. Alışkanlıkları dışarda bırakıp yeni kısa yollara alışması gerekir.

Mac OS‘ta ise kes komutu bulunmamaktadır. Bir dosyayı başka bir konuma taşımak için sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır. Bunun için dosyanın mevcut konumunu ve yeni konumunu gösteren iki Finder penceresini yan yana açabilirsiniz. Eğer taşımak istediğiniz yeni konum farklı bir diskteyse sürükleme işlemi sırasında klavyeden Command tuşunu basılı tutabilirsiniz.

Mac’te dosyayı taşıma (kesme) işlemi

  • Dosyanızı windowsta olduğu gibi kesip başka yere taşımak istediğiniz de dosyanızı taşımak istediğiniz yere sürükleyip bırakınca taşıma işlemini yapacaktır.

Mac’te dosyayı kopyalama işlemi

  • Kopyalamak istediğiniz dosyaya sağ tıkayıp Kopyala seçeneceğine tıklayıp istediğimiz dizine tekrar sağ tıklayıp Öğeni yapıştır diyerek Mac OSX işletim sistemlerinde dosyalarımızı kopyalayabiliriz
  • Kısayolu ise Cmd + C (kopyala) — Cmd + V (yapıştır)

mac-kes-yapıştırmac-kes-yapıştır2

mac-kes-yapıştır3

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın