Apple iPhone 6S Fiyatıyla Orantılı Bir Cihaz mı?


Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda satışa sunulan Apple firmasının yeni Gözdesi iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, bu zamana kadar ki gelmiş geçmiş en iyi iPhone olmayı başarmış gibi duruyor. Gelen kullanıcı yorumları ve puanlamalar dikkate alındığında ise zirvede olduğunu söylemek pek de zor olmayacaktır.

23 Ekimde ülkemizde satışa sunulan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın en kötü yanının fiyatının çok yüksek olması diyebiliriz.  3899 TL’yi bulan İphone 6S modeli kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklar ile gerçekten doğru orantılımı? Yazımızın devamında bu oranlara şahit olacaksınız.

Cihaza tasarım olarak  baktığımızda Bir Önceki model olan İPhone 6 ile arasında hiçbir fark bulunmuyor. Tabi ki arka kısımda ki S ifadesini saymazsak.

Ayrıca donanımsal olarak 3D Touch özelliğinin ve güçlendirilmiş donanımsal parçalarının olduğunu söylemekte fayda var.

iPhone 6S Donanım Olarak Okey

iPhone 6S cihazını donanımsal açıdan ele aldığımızda 1,84 Ghz hızında çalışan Apple üretimi A9 işlemcinin olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten oldukça iyi bir hız ve kullanışlılık elde etmenizi sağlayacak.

Aynı zamanda en dikkat çeken kısımlardan biri ise grafik işlemci. PowerVR GT7600 grafik işlemcisi kullanılan Apple iPhone 6S, önceki modele göre 4 değil tam 6 çekirdekli. Bu sayede mükemmel bir grafik performansı sizleri bekliyor diyebiliriz.

Fiyatını asıl artıran hususlardan biri ise hiç şüphesiz artırılan RAM performansı. İPhone 6S 2 GB’lık bir RAM kullanıyor ve bu sayede diğer modellerden ve rakiplerinden oldukça yüksek bir performans sağlıyor. Tabii ki buda fiyata etki eden etmenlerin başına geçiyor.

iphone_6s_degerlendirmesi2

Görüntü Aynı Üstüne Daha da Kalın

Bir önceki nesil olan IPhone 6 ile Apple firmasının yeni canavarı IPhone 6S’i karşılaştırdığımızda görüntü deneyiminin aynı olduğunu söylemek biraz üzücü olacak. 6S modeli 4,7 inç’lik bir ekran boyutuyla bizlere ulaşırken 750 x 1334 çözünürlük ve 326 ppi değerlerine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu da arada hiçbir fark olmadığını bizlere kanıtlamış oluyor.

Fakat 2. Nesil 3D Touch Parmak izi okuyucu özelliği IPHone 6S de kullanılmış ve bu sayede daha hızlı ID parmak izi okuması sağlanmış diyebiliriz. Yani elinizi tutup 2 saat beklemek zorunda değilsiniz anında tuş kilidini açıyor.

Ayrıca IPhone 6 modeline göre daha kalın bir yapıda olduğunu söylemekte de fayda var. Çok ufak da olsa sayısal olarak arada ki farkı görebilirsiniz. Bunun altında yatan sebep ise Yeni Touch özelliği ve I-on X ekran koruyucusundan kaynaklanmakta.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın