FBI ve Apple Arasındaki Gerilim Artarak Devam Ediyor


FBI Apple iPhone Şifresini Sonunda Kırdı Mı?

Terör örgütleri artık aktif bir şekilde sosyal medya kullanmaya başladı. Başta IŞİD terör örgütü olmak üzere birçok örgüt, sosyal medya üzerinden artık kendilerine örgüt elemanı bile toplamaya başladı. Bunun dışında ortaya çıkan gerçeklere göre artık akıllı telefonlar üzerinden kullanılan WhatsApp gibi mesajlaşma programları aracılığıyla da saldırı planlamaları hazırlanmaya başladı. Durumun farkında olan Amerikalı yetkililer ise başta Apple’dan bu konuda kendilerine yardımcı olmasını istedi. Fakat Apple yetkilileri beklendiği gibi FBI’a yardım etmek yerine bilgilerin kullanıcıların özel bilgileri olduğu gerekçesiyle FBI bilgi vermemeyi tercih etti. Bunun üzerine ise FBI iPhone telefonları hackledi. Bu süreç nasıl gelişti detaylı bakalım.

1. WhatsApp’ın Hamlesi FBI İçin Son Damla Oldu

FBI-apple-arasindaki-gerilim-artarak-devam-ediyor 2

WhatsApp geçtiğimiz günlerde uçtan uca şifreleme teknolojisine geçtiğiniz açıklamıştı. Bu güncelleme ile kendilerinin bile artık mesajları göremeyeceklerini belirten uygulama yetkililerine karşın FBI direk olarak cihazları hacklemeye karar verdi.

2. iPhone Tam Anlamıyla Kırıldı

FBI-apple-arasindaki-gerilim-artarak-devam-ediyor 3

Bunun üzerine harekete geçen FBI yetkilileri en çok tercih edilen marka olan Apple’ın iPhone serisinin kırıldığını açıkladı. Telefonların kırılmasıyla beraber artık sosyal medya mesajlaşmalarına da ulaşılacağı belirtildi.

3. Sebebi Güvenlik Açığı Mı?

FBI-apple-arasindaki-gerilim-artarak-devam-ediyor 4

FBI bu hamlesi sonrasında ise sadece telefonlara erişimi sağladığını duyurdu. Telefonların nasıl kırıldığına dair ise her hangi bir bilgi verilmedi. Ortaya atılan iddialara göre FBI bir güvenlik açığı buldu fakat bu güvenlik açığının giderilmesini istemediği için güvenlik açığını gizli tutuyor.

4. Apple Karşı Hamle Yapacak Mı?

FBI-apple-arasindaki-gerilim-artarak-devam-ediyor 5

Atılan bu adımlar sonrasında gözler bir kez daha Apple’a çevrildi. Dev firma iPhone serisinin kırılmasıyla ilgili her hangi bir açıklama yapmadı. Fakat Apple’ın bu duruma sessiz kalmayacağı düşünülüyor. Öyle ki telefonda bulunan açığın kapatılması için şimdiden çalışmaların yoğunlaştığı iddialar arasında.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın