iPhone 7 İle Beraber Panik Butonu Gelebilir


Hindistan’ın Kararı Sonrasında iPhone Telefonlara Da Panik Butonu Gelecek Mi?

Hindistan yüksek nüfus sayısı nedeniyle her alanda olduğu gibi akıllı telefon alanında da en büyük pazarlardan biri olarak gösteriliyor. Ülkede zengin ve fakir kesim arasında her ne kadar bir uçurum olsa da özellikle son dönemde akıllı telefon satışlarının bu pazarda büyük oranda artış gösterdiği belirtiliyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Apple ürünleri içinde durum aynen geçerli. Zira son verilere göre iPhone telefon satışları Hindistan pazarında artış gösterdi. Bununla beraber ülkenin yeni aldığı karar sonrasında iPhone dahil tüm akıllı telefonlar tartışılmaya başlandı. Zira yetkililer artık ülkede satılan tüm akıllı telefonlara panik butonu mecburiyeti getirdi. Bu mecburiyet tüm akıllı telefonları ve iPhone cihazları Nasıl etkileyecek detaylarıyla ele alalım.

1. Buton Kullanımına Karar Verilirse Tüm iPhone Cihazlar Etkilenecek

iphone-7-panik-butonu-2

Söz konusu karar Hindistan’da artan tecavüz ve saldırı olayları nedeniyle alındı. Özellikle kadınların korunması için böyle bir kara alınması Hindistan pazarını kaybetmek istemeyen Apple’ın da karara uyması anlamına geliyor. Her ne kadar üretim tesisleri farklılıklar gösterse de hemen her bölgede aynı özellikle barındıran iPhone serisi bu kararla beraber panik butonunu iPhone serisine eklerse eğer tüm bölgelerde kullanım geçerli olacak gibi.

2. iPhone 7 Serisine Panik Butonu Eklenecek Mi?

iphone-7-panik-butonu-3

Akıllı telefon pazarındaki payı azımsanamayacak kadar fazla olan Hindistan’da alınan bu karar 2017 itibariyle uygulamaya geçirilecek. Bu tarihten sonra satılacak olan her telefonda panik butonu yer alacak. Belirtilen sürelerden biraz daha erken çıkış yapması planlanan iPhone 7 için panik butonu uygulaması olup olmayacağı şuan için kesin değil. Ama bir sonraki seride bu uygulamaya en azından Hindistan’da geçileceği kesin.

3. Panik butonu Nasıl Çalışacak?

iphone-7-panik-butonu-4

Panik butonu kullanımı ise şimdiden belirlendi. Akıllı telefonlarda yer alacak olan sistemle tehlike anında kullanıcı panik butonuna basarak güvenlik güçlerinden yardım isteyecek. Yine akıllı telefonlarda yer alacak olan uygulama sayesinde anında tehlike altında olan kişinin konumu da bildirilecek.

4. Son Olarak Otoritelerin Konu Hakkında Görüşleri

iphone-7-panik-butonu-5

Apple’ın atacağı adım konusunda sektörün yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar oldukça kesin. Genel görüşe göre Apple’ın bu konuda geri adım atması ve Hindistan’ın aldığı karara uyması bekleniyor. Telefona ekstra bir özellik katacak olan panik butonunun tüm dünya genelinde iPhone cihazlarda kullanılıp kullanılmayacağı ise merak konusu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın