iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Bekleyenler Dikkat Etsinler !


iOS serilerinin ilk çıktığı yıllardan itibaren jailbreak yapmak isteyenlerin sayılarıyla, şuanki iOS 9.2 sürümüyle beraber jailbreak yapmak isteyenlerin sayılarında gözle görülür bir artış mevcut. Bu denli yüksek artışa sahip grafiğin olması ise, Apple kullanıcılarının sayılarının arttıklarıyla doğru orantılı biçimde artış göstermektedir. Aynı süreç içerisinde, Apple jailbreak konusuna olan hassasiyetinden dolayı birçok  güvenlik önlemi aldığını her seferinde dile getirmiştir.

Özellikle iOS 9.2 sürümüyle gelen güncellemenin ardından jailbreak işlemlerinde sıkıntı yaşayan kullanıcılar şuanda iOS 9.3 ve 9.3.1 sürümünün jailbreak versiyonlarını aramaya koyuldular lakin iOS 9.2 güncellemesi gelmesine rağmen hiçbir jailbreak kurulumunu bulamadılar. Bu denli eksikliğin yaşanmasını fırsat bilen tehditkar kullanıcılar, sahte jailbreak kurulum dosyası yaparak sektöre sürdüler. Sektörde büyük derecede bilgi kirliliğine yol açtılar. Sektörde yer alan bilgi kirliliğinin başlıca sebepleri ise;

  • Apple firmasının güvenlik açıklarını hızla kapatması
  • Gerçek jailbreak dosya kurulumunun piyasaya sürülmemesi
  • Sahte jailbreak dosya kurulumlarının sektörde oldukça fazla rağbet görmesi ve akabinde gelen virüs gibi sıkıntıların çözümlenememesi
  • Apple ürününün jailbreak ettirmek isteyen kullanıcıların sayısındaki, önüne geçilemeyen büyük artış gibi konular sahte jailbreak üreten kişilerin önünde durmaya devam etmektedirler. Sektörde yer alan bu artışın önlenebilmesi için PanGu ve TaiG ekiplerinin sessizliklerini bozmaları beklenmektedir. PanGu ve TaiG ekibinde yer alan bu sessizlik ise, Apple kullanıcılarının hoşnutsuz olmalarına yol açmaktadır. Aynı süreç içerisinde hala güncellemesi gelmesine rağmen çıkmayan iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 sürümüne ait jailbreak kurulum dosyaları da, kullanıcıların mutsuz olmalarına yol açmaktadır.

Gün geçtikçe Apple üretici ve geliştiricileri tarafından özenle analizi yapılan güvenlik açıklarının sayısında da gözle görülür bir artış gözlemlenmiştir. Apple firması diğer firmalara nazara, kişisel hak ihlali konusunda oldukça başarılı projelere imza atarak yüksek prestijli bir firmadır. Bu tarz firmanın ürettiği cihazları kırmak ise, artık oldukça güç durumda olduğunun göstergesi bir nevi. Bazı web sitelerinde yer alan İtalyan bir hacker Luda Tudesco’nun iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 jailbreak aracının üretimini yaptığını ve çalıştığının videosunu Youtube aracılığıyla paylaştığını belirtmişlerdir. Bizler bu konuda sessiz kalan İtalyan hackerin, jailbreak aracını özel bir anlaşma içeriğiyle Apple firmasına pazarladığını düşünmekteyiz. Gün geçtikçe sessizliğine devam etmesi de, bu spekülasyonu şuanlık gerçekçi kılmaktadır. Diğer hacker olarak lanse edilen kişilerinde, jailbreak dosya kurulum araçları üzerinde çalışma yaptıklarını sık sık internet dünyasında görmekteyiz.

Kullanıcılar ise gerçek jailbreak aracı üretilip test edilmeden, asla sahte jailbreak dosyalarına yönelmesinler. Aksi takdirde tüm kişisel bilgileri, sahte dosya üreticilerine gidebilir ve hak ihlali ile karşı karşı kalabilirler. Şuan alternatif olarak vShare kullanabilsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Bekleyenler Dikkat Etsinler ! (1 Yorum)