Pokemon GO’da Yaşanan Sorunlar Ve Çözümleri


Efsane çizgi filim serisi Pokemon’un geri dönmesini sağlayan ve bu kez tüm dünyaya yayılmasına neden olan Pokemon GO artık piyasaya sürüldü. Oyunun piyasaya sürülmesiyle beraber beklenmedik bir ilgi ve daha önce benzeri pek rastlanmamış indirme oranları da alınmaya başlandı. Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle ülkemizde dahil olmak üzere belli merkezlerde de yayına geçemeyen oyunun harici Apk dosyaları indirilerek oynanmaya başladığını da biliyoruz. Tabi bu durumda da oyunun resmi sürümüne erişim sağlanamadığı için zaman zaman sorunlar yaşanmıyor değil. Orijinal yükleme dosyasını indirseniz dahi yaşanabilen bu sorunlar neler daha detaylı olarak bakalım.

Uygulama Yüklenemedi Hatası

Genelde Android kullanıcılarının aldığı bu hata aslında indirilen yükleme dosyasının tam olarak yüklenmemesinden kaynaklanıyor. Yükleme işlemi henüz bitmeden kısa yol oluşabildiği için kullanıcı yükleme işlemi bitmeden oyuna girmeye çalıştığında hata alınıyor. Hatanın çözümün için baştan bir yükleme yapıp yükleme bitene kadar beklemek yeterli olacaktır.

Ekran Yönü Uyarısı

Oyunun doğru bir şekilde çalışması için ekranın dik konumda olması gerekiyor ki zaten GPS konum görüntülemesi de bu şekilde sağlanıyor. Fakat özellikle iOS cihazlarda “Cannot detect your phone’s orientation” şeklinde bir uyarı alabiliyorsunuz. Bu durumda iOS 10 güncellemesinden kaynaklanıyor. Eğer herkese açık hale getirilen iOS 10 Beta sürümünü indirdiyseniz iOS 9’a geri dönmeniz sorunu çözecektir.

GPS Konum Hatası Almak

Pokemon GO oyununun ana yapısını GPS konumu oluşturuyor. Zira oyun doğrudan kullanıcının yaşadığı çevre ile kullanıcıyı etkileşim içerisine alıyor. Bu nedenle GPS konum belirlemede sorun yaşarsanız oyunu doğru bir şekilde oynamanız mümkün değil. Bu noktada harita ekranında GPS konum uyarısının üst kısımda kırmızı şerit halinde verildiğini göreceksiniz. Hata almamak içinse mutlaka GPS konum ayarlarınızı tam doğruluk konumuna getirmeniz gerekiyor. Bu ayarın şarj tüketimini arttıracağını da unutmayın.

Oyun Çalışmıyor Hatası

Bu hatanın nedeni aslında Pokemon GO’nun resmi olarak Türkiye’de indirmeye açık olmaması. Sizin indirdiğiniz resmi mağaza dışında kalan uygulamalarda güvenlik sorunu nedeniyle uygulama başlatılamıyor. iOS için yükleme dosyasını güvenli olarak işaretlemeniz halinde bile aynı hatayı alıyorsanız oyunun Türkiye’ye açılmasını beklemeniz gerek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın