iPhone’un Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Engellenir?


iPhone’nun adını duyurmasıyla birçok kişi alarak kullanmaya başlamıştır. Bunun yanında da bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunlardan biri aşırı derecede ısınmasıdır. Bunun için öncelikle cihazın neden ısındığını bilmemiz gerekir. Çoğu akıllı telefon birçok yüklü dosya sayesinde çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bu yoğun çalışması neticesinde mikro işlemciler de aşırı derecede ısınır. Sadece yüklü dosyalar değil bunun birçok nedeni vardır. Uzun süre oyun oynadığınızda telefonun kapasitesi kendini aşar ve cihazınızın aşırı derecede ısınmasına neden olur. Başlıca nedenlerden bir tanesi de uzun süre yapılan telefon görüşmeleridir. Görüşme yaparken telefon donanımları çok fazla ısı yayıyor ve buda ısınmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda görüşme yaparken telefonu yüzünüze yasladığınız için cihazın hava alma yerlerini kapatırsınız ve vücudunuzun ısısıyla birleşerek fazla ısınabilir. Uzun süre video izlerseniz de ısındığını göreceksiniz. Eğer iPhone’nunuz şarja takılıyken şarj fullendikten sonra biraz daha takılı kalırsa ısınır. Peki iPhone’un aşırı ısınması sorunu nasıl engellenir?

iphone ısınma problemi

Bunların çözüm yolları gayet basit. Küçük adımlarla İphone’nuzun ısınmasını engelleyebilirisiniz. İphone kullanıcıları telefon görüşmesi yaparken kulaklık takarsa cihazın hava alma yerleri kapanmayacağından dolayı ısınmaması için en sağlıklı yöntemlerden bir tanesi budur. Bir de oyun oynarken uzun süre oyun oynamamaya dikkat edin. Eğer oynayacaksanız, oyuna bazen ara verin ve asla şarjdayken oyun oynamayın. iPhone’un aşırı sınma sorunu için cihazı şarja taktığınız zaman arka planda olabildiğince az uygulamaya yer verin. Bu sayede az da olsa ısınmayı engellemiş olursunuz. Şarja takarken orijinal şarj aleti kullanmaya özen gösterin. Eğer bunlara rağmen şarjdayken normalin üstünde ısınıyorsa bataryanızda sorun olabilir. Bir de bataryanızı değiştirmeyi deneyin. Telefonunuzu aşırı ısıya ya da güneşe maruz bırakmayın o zamanda ekranda ısındığına dair bir uyarı görebilirisiniz. Aşırı sıcak ortamlarda iPhone’nuzu bırakmayın.

Kullanıcıdan kaynaklanan bu sorunların yanında bir de İphone’nin donanımsal ısınma sorunları vardır. Bunda da telefonunuz pil kaynaklı ısınabilir, anakart kaynaklı ısınabilir ve orijinal olmayan cihazlar yüzünden ısınma olabilir. Pil kaynaklı ısınmalar da batarya değişerek buna çözüm bulabilirsiniz. Eğer anakart kaynaklı ısınıyorsa, o zaman haberler kötü. Yeni bir telefon alma vaktiniz gelmiş demektir. iPhone’un aşırı sınma sorunu orijinal olmayan cihazlardan yani şarj aletinden ısınıyorsa hemen orijinal bir şarj aleti kullanarak bu sorunu engelleyebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın