Iphone İle Bilgiler Saklanıyor Mu?


Iphone İle Bilgiler Saklanıyor Mu?

Bilgilerimizin her zaman elimizde durması ve sadece bizlere ait olması önem verdiğimiz bir konudur. Özellikle de akıllı telefonlar hayatımıza girdiği zamandan bu yana bilgilerimizi koruma ihtiyacımız daha fazla artmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar yeni bir sır perdesini aralamıştır. Aslında iCloud uygulaması aracılığı ile her özel bilgimiz iPhone telefonlarına gizlice kaydedilmektedir. Telefon görüşmeleri, sosyal medya içerikleri, özel mesajlaşma geçmişi, fotoğraflarımız gibi her detaylı bilgimiz telefonun gizli bölmesinde saklı tutulmaktadır. Buna açıklık getirmek isteyen yetkililer, üçüncü parti uygulamaları içinde bu kuralın geçerli olduğunu kabul etmiştir.

Kişisel Bilgi Gizliliği Var Mı?

Sonlarına geldiğimiz 2016 yılı içinde yaşanan bir kaza sonucunda onlarca kişi hayatını kaybetmişti ve olayı açıklığa kavuşturmak için de telefonların veri geçmişine erişilmek istenmişti. Ancak Apple bu konuda hiçbir müşterisinin özelini paylaşmayacağını belirterek polisin bu fikrini kabul etmediğini söylemişti. Bu şekilde kişisel bilgi gizliliği hakkında güvenli bir marka ile karşı karşıya olduğumuzu öğrenmiştik. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan iddialar ile iCloud uygulamasında her özel bilgimizin gizli gizli kaydedildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ve bu kadar farklı ve özel bilgimizin bir aygıt içinde kaydedilmesi görüldüğü kadar da basit bir durum olarak değerlendirilmemektedir. Bu şekilde Apple korumalarındaki iddiaların da sorgulanması gerektiğini görmüş bulunmaktayız.

Iphone İle Bilgiler Saklanıyor Mu?
Iphone İle Bilgiler Saklanıyor Mu?

Elcomsoft ismi ile anılan şirket aracılığı ile yayılan bilgi sayesinde iCloud uygulamasının bu bilgileri sakladığını da öğrenmekteyiz. Arama geçmişi de dahil olmak üzere tüm verilerimize tek elden ulaşmaları mümkün olabiliyor. Üstelik telefondaki bu uygulamayı kaldırmak mümkün olmuyor. Bilgilerin gizlenmiş olduğu klasörü de bulmak kolay değil.

Müşteri Hizmetleri Nelere Ulaşabilir?

Müşterilerin sorun yaşadığında aradığı ve ulaştığı ilk yerlerden biri müşteri hizmetleri ve canlı destek hattıdır. Bilgilere ulaşmak için herhangi özel bir soru sormadan müşteri hizmetleri personellerinin bilgiye erişmeleri akıllardaki soru işaretlerini de arttırmaktadır. Fotoğraflar da dahil olmak üzere her bilginin oradaki personellerce kolaylıkla ulaşılabilmesi bilgilerin ulaşımının çok kolay olduğunu göstermektedir. Iphone bilgileri saklıyor iddiasının karşısında duran yetkililer bilgilerin saklanmadığını ifade etmektedir. Ancak bilgilerin en az 4 ay kadar bir süre ile saklandığını da öğrenmiş bulunmaktayız.

Yetkililer Açıklama Yapıyor

Üçüncü parti uygulamalardan sayılabilecek olan iletişim araçları Whatsapp ya da Viber uygulamaları da bu bilgileri saklamak için kullanılan araçlardan biridir. Konuşmalar, içinde bulunan resimler ve medya bilgileri yine saklanan dosyalardan sayılmaktadır. Şirket bu konuda bilgileri sızıntı yapmak için değil müşterilere destek olmak için saklamaları yaptığını ifade etmektedir. Bunun yanı sıra 4 aylık bir süre kadar bilgilerin saklanmasının gerekli olduğunu da savunmaktadır. Eski bilgilerin ulaşılmasına destek olunmasının önemli olduğunu vurgulayan şirket, bilgilerin sızdırılması gibi bir durum olmadığını belirtmektedir. Bu açıklama ile biraz olsun rahatlanabileceği anlaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın