İlk iPhone Kime Aitti?


Günümüzde birçok seveni olan ve kalite konusunda üst noktada olan iPhone, ilk çıktığı zamanlarda daha farklı bir isim ile yine üretimlerine devam etmekteydi. Tabi o zamanlarda akıllı telefon kategorisinde üretim yapmıyordu. Ancak yine de kalite konusunda aynı özveri ile çalışmalarına devam etmekteydi. Anlayacağımız üzere bu telefon modeli yani iPhone, ilk zamanlarında Apple markasına ait değildi. Belki de ilk kez duyduğunuz bir marka ile üretime başlamışlardı. Sonradan lisansını üstlenen Apple bu şekilde iPhone ile ünlenmiş oldu.

İlk iPhone: InfoGear

Günümüzün teknoloji konusundaki amiral gemilerinden biri olan iPhone, 1998 yılında ilk kez telefon üretimine InfoGear ile başlamıştı. O zamanlarda şimdiki gibi akıllı telefon serüveni yoktu. Ancak yine o zamanlarda da dokunmatik bir panelinin olması sayesinde internetli bir telefon olarak Avrupa’da ses getirmişti. Kalitesi bakımından da oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkarmış ve yine ihtiyaçları karşılama noktasında zamanındaki rakipleri arasında üst sıralardaymış. Görünüm olarak daha kalın ve büyük bir kasası olmasına rağmen ekranında bulunan dokunmatik panel tasarımı inceleştirmiştir. Buna ek olarak klavye konusunda Q destekli çekmece modelinin kullanıldığı da bilinmektedir. Aslında Avrupa, Türkiye ile kıyas yapıldığında teknolojide daha ileri olduğu için bu modele de 1998 yılında çabuk alışmış.

InfoGear Hangi Özellikleri Taşıyordu?

Günümüzde kullanılan iPhone modelleri ile mukayese edilmesi imkanlı olmasa da zamanına en uygun telefon modelinin InfoGear olduğunu belirtebiliriz. Bu model içinde kullanılan ilk özellik dokunmatik ekrandır. Siyah ve beyaz renk ekran üzerinde böyle bir panelin olması işlemlerin daha hızlı olmasına destek sunmaktaydı. Piksel konusunda 640*480 boyutlarının tercih edildiği de bilinir. Hem de dokunmatik ekran için kalem desteği de kullanılmıştı. Klavye desteğinin verilmesi için çekmece modelinin öngörüldüğü bilinmektedir. Bu klavyede Q desteği tercih edilirken RAM olarak da 2 MB belleğin kullanıldığı ifade edilmektedir. Bu boyut ise 200 adet e posta alabilmekteydi. İnternet özelliğinin de bulunması sayesinde web sorgulamaları ve e posta kontrolleri yapılabilmekteydi. Fiyat olarak da 500 $ gibi bir rakamın gözden çıkarılması gerekirdi. Modelin üretimi ise 2000 yılı başlarında durduruldu.

2007 Sonrasında Apple Devreye Girdi

InfoGear rüzgarının kısa sürmesi ve akıllı telefonların evlere kadar girmesi ile Apple bu telefonun kalitesine el atmış ve kendi markası ile taçlandırmayı başarmıştır. 2007 yılından günümüze kadar akıllı telefon dönemini ilk sıralarda izlemeye devam etmektedir. Linksys şirketi tarafından isim olarak iPhone tanımlamasını yapan markamız günümüzdeki en önemli telefon yapımcıları arasında sayılmaktadır. Telefonun eski sahibi olan Cisco şirketi ile Apple arasında uyumsuzluk olmuş ve isim ihlali sebebi ile birbirlerini şikayet etmişlerdir. Sonunda anlaşarak her ikisinde de iPhone isim hakkını kullanılma kararı alınmıştır. Ancak günümüzde Apple ismi karşısında Cisco şirketi bir model çıkarmaya cesaret edememektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın